17.02.2024
Projekt Akademia Cyberbezpieczeństwa jest inicjatywą edukacyjną skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych, ma za zadanie nie tylko uświadamiać młodzież o potencjalnych niebezpieczeństwach czyhających w Internecie, ale również wyposażyć ich w konkretne narzędzia i strategie obrony przed cyberatakami oraz innymi zagrożeniami w sieci. Jest to bezpłatny program dzięki, któremu młodzież zdobywa cenną wiedzę, która pozwoli im na bezpieczne i świadome korzystanie z zasobów cyfrowych, jednocześnie chroniąc swoją prywatność i dane osobowe. Dodatkowo, inicjatywa ta kładzie silny nacisk na promowanie zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, uwzględniając wpływ, jaki cyfrowe środowisko może mieć na ich samopoczucie i relacje interpersonalne. Program Akademia Cyberbezpieczeństwa jest organizowany przez Fundację Dobry Hashtag, Instytut im. Stanisława Lema oraz Uniwersytet WSB Merito Warszawa.
17.02.2024
Festiwal Bomba Megabitowa, dedykowany promowaniu twórczości Stanisława Lema. Jest to interdyscyplinarne święto kultury, technologii i nauki. Jego celem jest oddanie hołdu intelektualnemu geniuszowi Lema i jego szerokim zainteresowaniom. Kraków, miasto związane z życiem i twórczością pisarza, staje się miejscem spotkań miłośników jego dzieła oraz entuzjastów nowych technologii i kultury. Festiwal, organizowany przez Miasto Kraków, KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, oferuje bogaty program obejmujący m.in. rozmowy i debaty z przedstawicielami: nauki, sztuki, biznesu, adaptacje muzyczno-teatralne, filmowe, wystawy związane z twórczością Stanisława Lema oraz pokaz najnowocześniejszych wynalazków stworzonych przez polaków. Wydarzenie podkreśla znaczenie dialogu między humanizmem a technologią, refleksję nad przyszłością oraz wpływem sztucznej inteligencji na życie ludzkie.
15.11.2019
Trzech na czterech uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy. Jeden na trzech nigdy o niej nikomu nie powiedział. Te liczby pokazują, że mamy do czynienia ze zjawiskiem na ogromną skalę. Zjawiskiem, które w wielu szkołach ciągle stanowi tabu. Projekt "Ogarnij hejt" powstał w związku z potrzebą podniesienia świadomości w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Świadomości nie tylko uczniów, ale także, a raczej przede wszystkim, nauczycieli i rodziców. Projekt polega na przeprowadzeniu zajęć na temat cyberprzemocy dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Do każdej grupy skierowany jest inny komunikat. Uczniowie dowiadują się, jak reagować, gdy są ofiarami cyberprzemocy oraz jakie są konsekwencje prawne, gdy są jej sprawcami. Rodzice - jak mogą temu przeciwdziałać i diagnozować problemy. Nauczyciele otrzymują wiedzę i materiały, które pomogą im zagospodarować i kontynuować temat w szkole. Każda szkoła po zajęciach otrzymuje certyfikat potwierdzający przeprowadzenie zajęć i komplet materiałów do wykorzystania w przyszłości. Patronat honorowy: