15.11.2019
Trzech na czterech uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy. Jeden na trzech nigdy o niej nikomu nie powiedział. Te liczby pokazują, że mamy do czynienia ze zjawiskiem na ogromną skalę. Zjawiskiem, które w wielu szkołach ciągle stanowi tabu. Projekt "Ogarnij hejt" powstał w związku z potrzebą podniesienia świadomości w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Świadomości nie tylko uczniów, ale także, a raczej przede wszystkim, nauczycieli i rodziców.
Projekt polega na przeprowadzeniu zajęć na temat cyberprzemocy dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Do każdej grupy skierowany jest inny komunikat. Uczniowie dowiadują się, jak reagować, gdy są ofiarami cyberprzemocy oraz jakie są konsekwencje prawne, gdy są jej sprawcami. Rodzice - jak mogą temu przeciwdziałać i diagnozować problemy. Nauczyciele otrzymują wiedzę i materiały, które pomogą im zagospodarować i kontynuować temat w szkole. Każda szkoła po zajęciach otrzymuje certyfikat potwierdzający przeprowadzenie zajęć i komplet materiałów do wykorzystania w przyszłości.
Patronat honorowy:
20.09.2020
E-lekcje trwają, ale e-obecność uczniów nie jest wysoka. Ruszyliśmy z akcją wsparcia. Chcemy dostarczyć tylu szkołom, do ilu to możliwe, sprzęt komputerowego dla dzieci. Liczby wskazują, że w samej Warszawie dzieciom brakuje 17 tys. komputerów. W mniejszych miastach ten problem jest jeszcze większy. Nawet, jeżeli okres pandemii się skończy, dzieci i tak potrzebuję komputerów! Skuteczna edukacja cyfrowa to podstawa kształcenia postaw młodych ludzi. Postanowiliśmy pomóc. Uruchomiliśmy projekt e-Obecni, i zapytaliśmy firmy, czy mają komputery, którymi mogą się podzielić. Mają! Pierwsza odpowiedziała firma e-point SA, która przygotowała sprzęt, który trafi do potrzebujących dzieci do wszystkich 3 szkół podstawowych w Lipnie. Dyrektor Instytut Lema Jakub Płodzich, wspólnie z e-point przekazali komputery Pawłowi Banasikowi, Burmistrzowi Lipna. Dlaczego Lipno? To małe miasteczko, a założeniem leżącym u podstaw powstania Instytutu było wyjście z działaniami do miast i miasteczek. Lipno zgłosiło się też do naszego projektu edukacyjnego nt. cyberprzemocy pn. „Ogarnij hejt”.
21.01.2020
Nie bez powodu hasło naszej kampanii społecznej to „tylko razem możemy powstrzymać hejt”. Potrzeba tutaj naszych wspólnych, skoordynowanych działań. Dlatego stworzyliśmy kampanię społeczną wspierającą nasze działania edukacyjne w szkołach. Stworzony przez Instytut przy współpracy z naszymi partnerami spot zawiera odwiedzi na pytanie: „co powiedziałbyś swojemu hejterowi, gdybyś mógł/a go spotkać?”. Jego uczestnicy w wielu przypadkach opowiadają o swoich autentycznych doświadczeniach. Hejt na tle rasistowskim, etnicznym, religijnym, kulturowym… to zbiór historii o uniwersalnym charakterze. Słowo „ogarnąć” znaczy „zrozumieć” i „poradzić sobie”, więc spot pokazuje, jak jego bohaterowie „przepracowali” hejt. Jak sobie z nim poradzili.