INSTYTUT POLSKA PRZYSZŁOŚCI
im. Stanisława Lema

Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema jest organizacją, która o innowacjach i nowych technologiach mówi w przystępny sposób. Patrzymy na nie z perspektywy człowieka, a nie jak większość organizacji w kontekście liczb wyrażających zysk finansowy czy wzrost gospodarczy. Człowiek w XXI w. otoczony jest technologią, ale nie zawsze wie, jak wykorzystać ją dla swojego dobra. To nasza rola. Stawiamy na edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci, prywatności, e-administracji, wykorzystania innowacji w samorządach, czy przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Instytut powstał również z myślą o wsparciu obchodów roku Stanisława Lema, przypadającego na jego setną rocznicę urodzin w 2021 roku.

 
Roczne_sprawozdanie_2019
 

Dlaczego Lem?

Postawiliśmy pytanie o miejsce człowieka w dzisiejszym technologicznym świecie – to samo pytanie, które Stanisław Lem stawiał w całej swojej twórczości. Jesteśmy instytucją, która od spadkobierców Stanisława Lema otrzymała formalną zgodę na wykorzystanie imienia pisarza w nazwie Instytutu. Instytut prowadzi zaawansowane prace nad tym, aby rok 2021 ustanowić rokiem Stanisława Lema w setną rocznicę urodzin pisarza, filozofa i wizjonera.

„większość technologii ma świetlisty awers, ale życie dało im rewers – czarną rzeczywistość”

Społecznie i edukacyjnie

Polska chce być państwem nowoczesnym i innowacyjnym, w którym obywatele pragną żyć i budować swoją przyszłość. Musimy stworzyć dogodne warunki dla rozwoju nowoczesnej gospodarki wyrównującej szanse rozwojowe Polaków, bez względu na to, gdzie i jak żyją oraz skąd się wywodzą. W związku z tym Instytut kładzie największy nacisk na projekty społeczne i edukacyjne propagujące zarówno nowoczesne technologie cyfrowe, jaki i ich bezpieczne wykorzystanie.

Inne działania

Instytut planuje realizację zarówno projektów non-profit o charakterze edukacyjnym i społecznym, jak i projektów komercyjnych w zakresie badań i analiz szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej. Instytut funkcjonuje jako think-tank dostarczający decydentom ekspertyzy o najważniejszych trendach technologicznych i gospodarczych wpływających na przyszłość i pozycję Polski.